Subsonic’s second phase lineup just dropped some big names!

Not much to say here, last night we got the second release names for Subsonic Music Festival. From Brazilian tech lord Victor Ruiz to NYC’s Volvox and even the UK’s Mad Pressor on that dub/glitch game, it’s all looking pretty good. To top it f it’s rounded out with a bunch Aussie heavy hitters as well, like Luen Jacobs and Claire Morgan just to name a couple.

Check out the second release line up below and tell us what you think!

Second Release lineup 

Any Mello (Noir Music – BR)
Alexkid (Wu Dubs – FR)
Alex Stein (Tronic, Senso Sounds – BR)
Azimute (Transmat – DE) /
Claire Morgan (Away Music – AU)
Dave Dinger (Garbicz, Katerblau – DE)
Didier DLB (Tonkind, Compute – DE)
Djrum (R & S Recordings – UK)
Eluize (Night Tide, Away Music – AU)
Eprom (Eprom Music – US)
Hypnotech (Addictech – AU)
JPS (The Operatives – AU)
Kid Fiction (Poster Child – AU)
Kodiak Kid (Addictech, Omelette Records – AU)
Klue (etcetc, Poster Child – AU)
Klute (Commercial Suicide – UK)
KMLN (Sol Selectas – US)
Loods (Steel City Dance Discs – AU)
Luen Jacobs (TAXX – AU)
Madmotormiquel (URSL – DE)
Mad Pressor (Ariwa -UK)
Opiuo (Addictech – AU)
Peter Van Hoesen (Time to Express – BE)
Pepperpot (Hello, SASH – AU/FR)
Ribongia (Poster Child – AU)
Robbie Lowe (By Your Side – AU)
Roman Poncet (Figure, Tresor – FR)
Spoonbill (Omelette Records – AU)
Stefan Bazbaz (Moss Co, Rebllion – IL)
Stipé  (Mitu Recordings – DE)
Victor Ruiz (Noir Music, Senso Sounds – BR)
Volvox (Discowaman, Jack Dept – US)
Zeke Beats (Terrorrhythm/Bassrush – AU)

First Release lineup

Andhim (Get Physical/Monaberry – DE)
Batu (Hessle Audio/Timedance – UK)
Dannika Boss aka Monika Ross & Danni B (AU)
Etapp Kyle (Ostgun Ton/Klockworks – UKR)
Fumiya Tanaka (Perlon/Sundance – DE)
Honey Dijon (Classic Records – US)
Jayda G (Freakout Cult/1080p – CAN)
Move D (Source Records – DE)
Raresh (A:rpia:r/Metereze – RO)
Sammy Dee (Perlon/Pokerflat – DE)
Subb-an (One Records – UK)
Traumer (Gettraum – FR)
Zip (Perlon – DE)